Wtorek Naukowy – 07 marca 2017

Wtorek Naukowy 07.03.2017 r. – Ból zapisany w ciele. Trauma, obraz ciała i ból przewlekły: różnice związane z płcią

dr Marcin Rzeszutek, prof. dr hab. Włodzimerz Oniszczenko & prof. dr hab. Katarzyna Schier

Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

dr Edyta Biernat-Kałuża

Klinka ORLIK w Warszawie

prof. dr hab. Robert Gasik

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie

Wtorek, 7 marca 2017, godz. 15.15-16.00, sala nr 1 lub aula w przypadku tłumów

Streszczenie: Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból przewlekły to ból, który trwa dłużej niż trzy miesiące, wyróżnia się uporczywością i nawrotowością oraz wymaga stałego leczenia, stając się po pewnym czasie chorobą samą w sobie. Doświadczenie przewlekłego bólu jest coraz częstszym problemem medycznym, pociągającym za sobą również wiele problemów w zakresie zdrowia psychicznego, w tym depresję, lęk oraz objawy potraumatyczne.

Celem naszego badania było określenie roli objawów traumy, obecnych w zaburzeniu po stresie traumatycznym oraz wymiarów obrazu ciała warunkujących nasilenie bólu wśród osób chorych doświadczających zespołów przewlekłego bólu towarzyszącego chorobie somatycznej na przykładzie pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz cierpiących z powodu przewlekłego bólu dolnego odcinka kręgosłupa. Zakładaliśmy, że obraz ciała badanych może modyfikować nasilenie objawów traumy oraz poziom bólu. W szczególności, interesowały nas różnice związane z płcią w zakresie wyżej wspomnianych zależności.

Wyniki naszych badań wykazały związane z płcią związki obrazu ciała i poziomu objawów traumy z nasileniem bólu, a także odmienny dla płci związek wieku z nasileniem bólu.

W obliczu trudności współczesnej medycyny w zakresie całkowitego wyleczenia wielu przewlekłych dolegliwości bólowych, istnieje potrzeba kontynuowanie badań nad psychicznymi uwarunkowaniami bólu przewlekłego, które pozwolą na wyodrębnienie czynników umożliwiających nie tylko zwiększenie jakości życia osób cierpiących na to schorzenie, ale również przyczyniających się do wypracowania bardziej efektywnych metod pomocy psychologicznej dla tej grupy pacjentów.

Data publikacji: 03 marca 2017