Grant Team FNP dla dr hab. Michała Bilewicza, prof. UW z Wydziału Psychologii i dr hab. Justyny Olko z Instytutu Artes Liberales UW

Grant „Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability”, realizowany przez interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Justynę Olko z Instytutu Artes Liberales i dr hab. Michała Bilewicza z Wydziału Psychologii UW uzyskał finansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w wysokości 3 499 295 zł i będzie realizowany od grudnia 2017.
Tematyką grantu są psychologiczne funkcje języka dla grup imigranckich i mniejszościowych. Zjawisko „śmierci językowej” czyli utraty języka przez mniejszości narodowe, etniczne i imigranckie było wielokrotnie badane przez lingwistów i antropologów. Niewiele wiadomo jednak o psychologicznych konsekwencjach tego zjawiska – a jednocześnie w psychologii społecznej coraz częściej mówi się o roli tożsamości w podtrzymaniu zdrowia i dobrostanu psychologiczne (zjawisko tzw. „social cure”). W projekcie badacze zamierzają przyjrzeć się, jakie są konsekwencje utraty oraz podtrzymania języka przez grupy imigranckie i mniejszościowe oraz zaprojektować na tej podstawie działania pozwalające ułatwić integrację grup imigranckich oraz poprawić ich funkcjonowanie zarówno w wymiarze psychologicznym, jak i społeczno-gospodarczym.

Data publikacji: 04 lipca 2017