Dni Zdrowia Psychicznego UW
04 września 2017

Uniwersytet Warszawski podjął się zadania organizacji Dni Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa pomyślana została jako cykl popołudniowych wydarzeń odbywających się na terenie kampusu UW oraz w kinie Muranów w dniach 23-27 października 2017 roku.

Ogólnym celem projektu jest poszerzenie wiedzy Studentów, Doktorantów oraz Pracowników Uniwersytetu Warszawskiego co do aktualnego stanu wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zakresu i możliwości pomocy oferowanej przez współczesną psychiatrię i psychoterapię oraz praw i obowiązków studentów i pracowników napotykających, czy to osobiście, czy w roli zaangażowanych obserwatorów, sytuacji wpisujących się w szeroko pojmowane sprawy zdrowia psychicznego. Celami głównymi są profilaktyka w obszarze zdrowia psychicznego, demitologizacja chorób psychicznych oraz sprzyjanie destygmatyzacji, czyli zdejmowaniu nieprawdziwych stereotypów z osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Cele będą realizowane m.in. poprzez odbywające się na terenie kampusu UW wykłady, eksperckie panele dyskusyjne oraz warsztaty podzielone na pięć bloków tematycznych określających centralny temat podejmowany danego dnia: (1) Zdrowie psychiczne, (2) Uzależnienia, (3) Człowiek i wartości, (4) Terapia, (5) Higiena psychiczna. W godzinach wieczornych w kinie Muranów odbywać będą się projekcie filmów związanych z podejmowaną tematyką wraz z moderowanymi dyskusjami po seansach.

Projekt realizowany jest przez: Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW, Wydział Psychologii UW, Centrum Pomocy Psychologicznej UW oraz Fundację Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne.