Wtorek Naukowy 17.10.2017

Już jutro (17.10) pierwszy w tym roku akademickim Wtorek Naukowy na Wydziale Psychologii UW.
Joanna Kołak opowie o tym, jak dzieci uczą się odmiany słów w językach fleksyjnych na podstawie danych z międzyjęzykowego badania polskiego, fińskiego i estońskiego.
Zapraszamy o 15.15 do sali 1.
STRESZCZENIE: Badania nad nabywaniem gramatyki przez dzieci pokazują, że zarówno frekwencja formy, jak i wielkość sąsiedztwa fonologicznego (liczba słów, które są fonologicznie podobne do danego słowa) wpływają na szybkość uczenia się. Większość dotychczasowych badań skupiała się jednak na języku angielskim, który ze względu na swoją specyfikę̨ (w szczególności bardzo ograniczoną odmianę̨ rzeczowników i czasowników) nie pozwala w pełni uchwycić́ złożoności procesu nabywania języka przez dzieci.  Zaprezentuję badania nad uczeniem się odmiany rzeczowników i czasowników przez dzieci w języku polskim, fińskim i estońskim, prowadzone przez Międzynarodowe Centrum Rozwoju Języka i Komunikacji “LuCiD” (Uniwersytet w Manchesterze). Poddam dyskusji to, w jaki sposób czynniki, związane z frekwencją słów, podobieństwem fonologicznym i cechami typologicznymi tych języków, wpływają na proces uczenia się odmiany słów przez dzieci.

Data publikacji: 16 października 2017